Saraybosna Üniversitesi

Saraybosna Üniversitesi

Bugüne kadar birçok türk öğrencinin mezun oldukları saraybosna üniversitesi ile sizler de gelecek hakkında en doğru adımları atabilirsiniz. Birçok..

Saraybosna Üniversitesi

1949 yılında kurulduğundan bugüne eğitim kalitesini sürekli olarak geliştiren Saraybosna Üniversitesi, fakültelerinde verdiği çağdaş eğitim anlayışı ile Bosna Hersek’in en büyük ve en köklü üniversitesidir. Teknik bilimler, tıp fakültesi, güzel sanatlar, sosyal bilimler ve hümanit bilimler fakültelerinde akademik ve profesyonel anlamda verdiği Avrupa standartlarında eğitimle oldukça dengeli bir eğitim imkanı sunan Saraybosna Üniversitesi, geniş bir bilimsel faaliyet programına da sahiptir. Bir ya da iki yıllık yüksek lisans programları, üç yıllık doktora programları ve üç ya da dört yıllık lisans programları ile Bologna Beyanatı çerçevesinde 7 binin üzerinde öğrenciye eğitim veren Saraybosna Üniversitesi, bu öğrencilere yarı zamanlı ve tam zamanlı öğrenciler ile yabancı öğrenciler de eklendiğinde 55 bini bulan bir öğrenci topluluğuna ev sahipliği yapmaktadır. Tüm bu öğrencilere eğitim veren profesör, doçent, yardımcı doçent ve diğer akademik personelin sayısı da 1640’tır.
Saraybosna Üniversitesi tarafından sunulan çağdaş anlayışlı eğitim ve bilimsel araştırmalardan yararlanarak Avrupa’nın ortasında kültürel etkileşimli bir ortamda Saraybosna Üniversitesi’nde eğitim görmek isteyen herkes, Eurostar Eğitim Merkezi danışmanlığından yararlanabilir. Parlak bir kariyer için doğru tercih olacak modern eğitim anlayışı ile Avrupa’da yükselen Saraybosna Üniversitesi’nde öğrenci olmak için Eurostar Eğitim Merkezi tarafından sunulan profesyonel danışmanlık hizmetlerine ulaşın. Tek yapmanız gerek Eurostar Eğitim Merkezi ile iletişime geçerek randevu almak.
YÖK denkliği ve Lizbon Sözleşmesi ile Bologna Beyanatı çerçevesinde uygulanan Avrupa odaklı modern eğitim hizmetleri ile Saraybosna Üniversitesi, tüm akademik personelinin Avrupa entegrasyonunda oynadığı kilit rol ile eğitim alanın da lider konuma gelmiştir. Eğitim alanında yaptığı reformlar ile Bosna Hersek’in en köklü ve en eski üniversitesi olarak öne çıkan Saraybona Üniversitesi, uluslararası lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri konusunda bir marka haline dönüşmektedir.
Diploma denkliği olan üniversite, yabancı kaynaklı lisans eğitiminin akademik denklik sağlaması için gerekli olan tüm masrafları şahsen karşılamaktadır. Üniversitenin yönetimi her fakültede farklı bir tüzel kişilik tarafından idare edildiğinden, kayıt şartları ve ücretleri fakülteye göre farklılık gösterebilmektedir. Üniversite, Bosna Hersek’in Donji Vakuf, Ustikolina, Soluk, Gorazde, Rosulje, Zvornik, Kurşun, Pridvorci, Magpies ve Hrasnica gibi farklı şehirlerine yayılmış fakültelerinde eğitim vermektedir. Sahip çıktığı ahlaki değerler, bireysel ifadeyi destekleyen eğitim anlayışı ve akademik eğitimde kaliteye olan inancı olan bir üniversitede eğitim görmek isteyen herkes için Eurostar Eğitim Merkezi danışmanlığında doğru seçim, kuşkusuz Saraybosna Üniversitesi olacaktır.
Ülkemizin uzun dönem aynı tarihi paylaştığı Bosna Hersek’in kardeş şehri Sarjove’da eğitim olanakları da sunan Saraybosna Üniversitesi, Avrupa standardında çağdaş eğitimi ve diğer üniversiteler ile işbirliği içerisindeki yapısı ile yüksek düzey bir eğitim almak, Eurostar Eğitim Merkezi ile çok kolay bir hale geliyor. Kariyer hedeflerinize daha hızlı ve emin adımlarla varmanızı sağlayacak bilimsel araştırmalarıyla ismini duyuran Saraybosna Üniversitesi olmak ve Avrupa ülkeleriyle komşu bir coğrafyada yaşamak için, Eurostar Eğitim Merkezi’nden bir randevu almanız yeterli.
Mesleki eğitimden akademik kurum ve enstitülere, araştırma projelerinden eğitim kuruluşlarına kadar çok geniş bir alanda doğrudan staj fırsatları sunan Saraybosna Üniversitesi, geniş ölçekli faaliyetleri ile tüm öğrencilerine büyük kolaylık sunmaktadır. Kamu ve özel sektör, bilimsel araştırmalar ve edebi yayınları da kapsayan farklı yayıncılık çalışmaları için profesyonel hizmet anlayışı ile sunulan Saraybosna Üniversitesi diploma programları, toplamda 15 fakülte ve 2 akademi ile eğitim sunmaktadır.
Sırbistan ve Karadağ’da üniversiteleri ile yoğun bir tempo içerisinde çalışmalarını sürdüren Saraybosna Üniversitesi, çağdaş öğretim ve bilimsel araştırma alanlarında farklı üniversitelerle geniş kapsamlı bir işbirliği içerisindedir. Halihazırda etkili bir şekilde sürdürülen Belgrad Üniversitesi etkileşimi, Belgrad’ta yer alan diğer üniversiteler ile de aynı titizlikle devam eden işbirliği çalışmaları ile devam etmektedir. Saraybosna Üniversitesi şuanda;Novi Sad, Podgorica, Niş, Priştine, University of Arts ve Kragujevac ile de verimliliği her gün artan bir karşılıklı işbirliği içindedir. Çin ve Güney Amerika gibi dünyanın farklı bölgelerinden 1997-1998 faaliyetleri için özel olarak mesleğinde başarılı tıp uzmanları tutan üniversite, verdiği eğitimin uluslararası işbirliği sayesinde Avrupa standartları düzeyinde olması sağlamaktadır.
ECTS; Avrupa Kredi Transfer Sistemi(European Credit Transfer System) Nedir?
Her yarı yıl için 30 kredi olarak belirlenen çalışma programı dahilindeki krediler, bireysel ölçekli kurslarda başarı gösteren öğrencilere verilir. Krediler;
Bosna Hersek genelinde ve bazı durumlarda Avrupa’da da transferi mümkün olan kredilerdir.
Öğrencinin ne kadar süre boyunca çalışma programına dahil olacağına bakılmaksızın geçerli olan ve kazanılmış kredilerdir.

SARAYBOSNA ÜNİVERSİTESİ BÖLÜMLERİ
SOSYAL BİLİMLER
Politik Bilimler Fakültesi Master Derecesi;
Güvenlik
Sosyal Hizmetler
Gazetecilik
Sosyoloji
Politik Bilimler

Lisans Derecesi;
Sosyal Hizmetler
Gazetecilik
Kriminal Bilimler
Hukuk
Güvenlik
İş İdaresi
Ekonomi ve Yönetim

İktisat Fakültesi Master Derecesi;
İktisat Master: Delaware Üniversitesi Alfred Lerner İşletme ve İktisat Okulu ortak çalışması ile Saraybosna İşletme Lisansüstü eğitim
İktisat
İşletme Yönetimi

Kriminal Bilimler Fakültesi Master Derecesi;
Avrupa güvenliğinde kriminoloji, kriminastik bilimi ve krimal hukuk

Hukuk Fakültesi Master Derecesi;
Devlet ve Uluslararası Kamu Hukuku Bölümü
Medeni Hukuk Bölümü
Kriminal Hukuk Bölümü
Devlet ve Hukuk Tarihi Bölümü

HÜMANİTER BİLİMLER
Lisans Derecesi;
Sosyoloji
Felsefe
Pedagoji
Tarih
Psikoloji
Spor
Yabancı Diller ve Edebiyat
Boşnak-Sırp-Hırvat Dili Edebiyatı
Fizik Eğitimi
Öğretim
Okulöncesi Eğitim

Felsefe Fakültesi Master Derecesi;
Tarih
Felsefe
Dilbilimleri
Edebiyat
Pedagoji
Psikoloji

Spor Fakültesi Master Derecesi;
Spor Sahası ve Fizik Eğitim

TEKNİK BİLİMLER
Lisans Derecesi;
Elektrik Mühendisliği
İnşaat Mühendisliği
Makine Mühendisliği
Mimarlık
Ulaşım ve İletişim

Elektrik Mühendisliği Master Derecesi;
Bilişim
Elektrik Güç Kaynakları
Elektronik ve Otomatik Aygıtlar
Telekomünikasyon

İnşaat Mühendisliği Master Derecesi;
İnşaat
Jeodezi
Hidromekanik
İletişim

Makine Mühendisliği Master Derecesi;
Endüstriyel Mühendislik ve Yönetim
Elektrik Güç Kaynakları
Modern Üretim Teknolojileri
Proses Teknikleri
Motorlu Araçlar
Mekanik Ahşap Teknolojisi
Savunma Teknolojileri

Ulaşım ve İletişim Master Derecesi;
Ulaşım ve İletişim Yöntemleri
Ulaşım ve İletişim Teknolojileri

TIP BİLİMLERİ
Lisans Derecesi;
Tıp
Farmakoloji
Diş Hekimliği
Medikal Sağlık Bakımı
Veterinerlik

Tıp Fakültesi Master Derecesi;
Klinik Disiplinler
Halk Sağlığı
Deneysel Laboratuar

Diş Hekimliği Master Derecesi;
Diş Hekimliği Bilimsel Araştırma Çalışmaları

Eczacılık Master Derecesi;
Farmasötik Araştırmalar

Veterinerlik Master Derecesi;
Parazitoloji
Tavuk Yetiştiriciliğinde Üretim ve Sağlık Bakımı
Mikrobiyoloji
Hayvanlarda İnfeksiyöz Hastalıklar
Hayvan Üreticiliği Radyasyon Koruması
Hayvansal Gıda Ürünlerinin Hijyeni ve Teknolojisi

DOĞAL BİLİMLER VE BİYOTEKNOLOJİ
Lisans Derecesi;
Kimya
Fizik
Coğrafya
Matematik
Biyoloji
Ormancılık
Ziraat
Bahçe Bitkileri
Ziraat ve Gıda Ürünleri Teknolojisi

Doğal Bilimler Master Derecesi;
Biyolojik Bilimler
Coğrafi Bilimler
Kimya Bilimleri
Fizik Bilimleri
Matematik Bilimleri

Ziraat Fakültesi Master Derecesi;
Bitki Koruma
Yiyecek İçecek Kalite Kontrolü
Ziraat
Hayvansal Ürünler Teknolojisi
Üzüm Yetiştiriciliği
Meyve Yetiştiriciliği
Çiçek ve Bitkilerin Üretimi, Uygulaması
Sürdürülebilir Arazi Yöntemi
Bitkisel Gıda Teknolojisi
Ziraat ve Gıda Ürünleri Endüstrisinde İktisat
Evcil Hayvan Beslenmesi
Korunmuş Sahada Sebze Üretimi

Ormancılık Fakültesi Master Derecesi;
Orman Koruma
Orman Kullanımı
Orman Ekolojisi
Orman Ulaştırma
Ormancılık İktisat ve Organizasyonu
Avcılık

GÜZEL SANATLAR
Lisans Derecesi;
Grafik
Grafik Tasarım
Resim Sanatı
Drama
Heykelcilik
Yayımcılık(Redaksiyon)
Solo Şarkıcılık
Ürün Tasarımı
Orkestra Yönetimi
Çeşitli Müzik Enstrümanlarının Çalışması

Güzel Sanatlar Master Derecesi;
Grafik
Grafik Tasarım
Resim Sanatı
Ürün Tasarımı
Heykelcilik

Müzik Akademisi Master Derecesi;
Solo Şarkıcılık
Kompozisyon
Orkestra Yönetimi
Çeşitli Müzik Enstrümanları

Ulusal Üniversite Kütüphanesi
1945 yılında kurulan kütüphanede, 400 bin kütüphane birimi bulunmaktadır.
Klinik Üniversite Merkezi
1894 yılında il hastanesi olarak kurulmuştur ve 45 farklı organizasyon birimi mevcuttur.
Öğrenci Birliği
1998 yılında Saraybosna Üniversitesi öğrenci derneklerinin bir uzantısı olarak kurulmuştur.
Bir ya da iki yıllık yüksek lisans programları, üç yıllık doktora programları ve üç ya da dört yıllık lisans programları ile Bologna Beyanatı çerçevesinde 7 binin üzerinde öğrenciye eğitim veren Saraybosna Üniversitesi, bu öğrencilere yarı zamanlı ve tam zamanlı öğrenciler ile yabancı öğrenciler de eklendiğinde 55 bini bulan bir öğrenci topluluğuna ev sahipliği yapmaktadır. Tüm bu öğrencilere eğitim veren profesör, doçent, yardımcı doçent ve diğer akademik personelin sayısı da 1640’tır.
Saraybosna Üniversitesi tarafından sunulan çağdaş anlayışlı eğitim ve bilimsel araştırmalardan yararlanarak Avrupa’nın ortasında kültürel etkileşimli bir ortamda Saraybosna Üniversitesi’nde eğitim görmek isteyen herkes, Eurostar Eğitim Merkezi danışmanlığından yararlanabilir. Parlak bir kariyer için doğru tercih olacak modern eğitim anlayışı ile Avrupa’da yükselen Saraybosna Üniversitesi’nde öğrenci olmak için Eurostar Eğitim Merkezi tarafından sunulan profesyonel danışmanlık hizmetlerine ulaşın. Tek yapmanız gerek Eurostar Eğitim Merkezi ile iletişime geçerek randevu almak.
YÖK denkliği ve Lizbon Sözleşmesi ile Bologna Beyanatı çerçevesinde uygulanan Avrupa odaklı modern eğitim hizmetleri ile Saraybosna Üniversitesi, tüm akademik personelinin Avrupa entegrasyonunda oynadığı kilit rol ile eğitim alanın da lider konuma gelmiştir. Eğitim alanında yaptığı reformlar ile Bosna Hersek’in en köklü ve en eski üniversitesi olarak öne çıkan Saraybona Üniversitesi, uluslararası lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri konusunda bir marka haline dönüşmektedir.
Diploma denkliği olan üniversite, yabancı kaynaklı lisans eğitiminin akademik denklik sağlaması için gerekli olan tüm masrafları şahsen karşılamaktadır. Üniversitenin yönetimi her fakültede farklı bir tüzel kişilik tarafından idare edildiğinden, kayıt şartları ve ücretleri fakülteye göre farklılık gösterebilmektedir. Üniversite, Bosna Hersek’in Donji Vakuf, Ustikolina, Soluk, Gorazde, Rosulje, Zvornik, Kurşun, Pridvorci, Magpies ve Hrasnica gibi farklı şehirlerine yayılmış fakültelerinde eğitim vermektedir. Sahip çıktığı ahlaki değerler, bireysel ifadeyi destekleyen eğitim anlayışı ve akademik eğitimde kaliteye olan inancı olan bir üniversitede eğitim görmek isteyen herkes için Eurostar Eğitim Merkezi danışmanlığında doğru seçim, kuşkusuz Saraybosna Üniversitesi olacaktır.
Ülkemizin uzun dönem aynı tarihi paylaştığı Bosna Hersek’in kardeş şehri Sarjove’da eğitim olanakları da sunan Saraybosna Üniversitesi, Avrupa standardında çağdaş eğitimi ve diğer üniversiteler ile işbirliği içerisindeki yapısı ile yüksek düzey bir eğitim almak, Eurostar Eğitim Merkezi ile çok kolay bir hale geliyor. Kariyer hedeflerinize daha hızlı ve emin adımlarla varmanızı sağlayacak bilimsel araştırmalarıyla ismini duyuran Saraybosna Üniversitesi olmak ve Avrupa ülkeleriyle komşu bir coğrafyada yaşamak için, Eurostar Eğitim Merkezi’nden bir randevu almanız yeterli.
Mesleki eğitimden akademik kurum ve enstitülere, araştırma projelerinden eğitim kuruluşlarına kadar çok geniş bir alanda doğrudan staj fırsatları sunan Saraybosna Üniversitesi, geniş ölçekli faaliyetleri ile tüm öğrencilerine büyük kolaylık sunmaktadır. Kamu ve özel sektör, bilimsel araştırmalar ve edebi yayınları da kapsayan farklı yayıncılık çalışmaları için profesyonel hizmet anlayışı ile sunulan Saraybosna Üniversitesi diploma programları, toplamda 15 fakülte ve 2 akademi ile eğitim sunmaktadır.
Sırbistan ve Karadağ’da üniversiteleri ile yoğun bir tempo içerisinde çalışmalarını sürdüren Saraybosna Üniversitesi, çağdaş öğretim ve bilimsel araştırma alanlarında farklı üniversitelerle geniş kapsamlı bir işbirliği içerisindedir. Halihazırda etkili bir şekilde sürdürülen Belgrad Üniversitesi etkileşimi, Belgrad’ta yer alan diğer üniversiteler ile de aynı titizlikle devam eden işbirliği çalışmaları ile devam etmektedir. Saraybosna Üniversitesi şuanda;Novi Sad, Podgorica, Niş, Priştine, University of Arts ve Kragujevac ile de verimliliği her gün artan bir karşılıklı işbirliği içindedir. Çin ve Güney Amerika gibi dünyanın farklı bölgelerinden 1997-1998 faaliyetleri için özel olarak mesleğinde başarılı uzmanları tutan üniversite, verdiği eğitimin uluslararası işbirliği sayesinde Avrupa standartları düzeyinde olması sağlamaktadır.
ECTS; Avrupa Kredi Transfer Sistemi(European Credit Transfer System) Nedir?
Her yarı yıl için 30 kredi olarak belirlenen çalışma programı dahilindeki krediler, bireysel ölçekli kurslarda başarı gösteren öğrencilere verilir. Krediler;
Bosna Hersek genelinde ve bazı durumlarda Avrupa’da da transferi mümkün olan kredilerdir.
Öğrencinin ne kadar süre boyunca çalışma programına dahil olacağına bakılmaksızın geçerli olan ve kazanılmış kredilerdir.

SARAYBOSNA ÜNİVERSİTESİ BÖLÜMLERİ
SOSYAL BİLİMLER
Politik Bilimler Fakültesi Master Derecesi;
Güvenlik
Sosyal Hizmetler
Gazetecilik
Sosyoloji
Politik Bilimler

Lisans Derecesi;
Sosyal Hizmetler
Gazetecilik
Kriminal Bilimler
Hukuk
Güvenlik
İş İdaresi
Ekonomi ve Yönetim

İktisat Fakültesi Master Derecesi;
İktisat Master: Delaware Üniversitesi Alfred Lerner İşletme ve İktisat Okulu ortak çalışması ile Saraybosna İşletme Lisansüstü eğitim
İktisat
İşletme Yönetimi

Kriminal Bilimler Fakültesi Master Derecesi;
Avrupa güvenliğinde kriminoloji, kriminastik bilimi ve krimal hukuk

Hukuk Fakültesi Master Derecesi;
Devlet ve Uluslararası Kamu Hukuku Bölümü
Medeni Hukuk Bölümü
Kriminal Hukuk Bölümü
Devlet ve Hukuk Tarihi Bölümü

HÜMANİTER BİLİMLER
Lisans Derecesi;
Sosyoloji
Felsefe
Pedagoji
Tarih
Psikoloji
Spor
Yabancı Diller ve Edebiyat
Boşnak-Sırp-Hırvat Dili Edebiyatı
Fizik Eğitimi
Öğretim
Okulöncesi Eğitim

Felsefe Fakültesi Master Derecesi;
Tarih
Felsefe
Dilbilimleri
Edebiyat
Pedagoji
Psikoloji

Spor Fakültesi Master Derecesi;
Spor Sahası ve Fizik Eğitim

TEKNİK BİLİMLER
Lisans Derecesi;
Elektrik Mühendisliği
İnşaat Mühendisliği
Makine Mühendisliği
Mimarlık
Ulaşım ve İletişim

Elektrik Mühendisliği Master Derecesi;
Bilişim
Elektrik Güç Kaynakları
Elektronik ve Otomatik Aygıtlar
Telekomünikasyon

İnşaat Mühendisliği Master Derecesi;
İnşaat
Jeodezi
Hidromekanik
İletişim

Makine Mühendisliği Master Derecesi;
Endüstriyel Mühendislik ve Yönetim
Elektrik Güç Kaynakları
Modern Üretim Teknolojileri
Proses Teknikleri
Motorlu Araçlar
Mekanik Ahşap Teknolojisi
Savunma Teknolojileri

Ulaşım ve İletişim Master Derecesi;
Ulaşım ve İletişim Yöntemleri
Ulaşım ve İletişim Teknolojileri

TIP BİLİMLERİ
Lisans Derecesi;
Tıp
Farmakoloji
Diş Hekimliği
Medikal Sağlık Bakımı
Veterinerlik

Tıp Fakültesi Master Derecesi;
Klinik Disiplinler
Halk Sağlığı
Deneysel Laboratuar

Diş Hekimliği Master Derecesi;
Diş Hekimliği Bilimsel Araştırma Çalışmaları

Eczacılık Master Derecesi;
Farmasötik Araştırmalar

Veterinerlik Master Derecesi;
Parazitoloji
Tavuk Yetiştiriciliğinde Üretim ve Sağlık Bakımı
Mikrobiyoloji
Hayvanlarda İnfeksiyöz Hastalıklar
Hayvan Üreticiliği Radyasyon Koruması
Hayvansal Gıda Ürünlerinin Hijyeni ve Teknolojisi

DOĞAL BİLİMLER VE BİYOTEKNOLOJİ
Lisans Derecesi;
Kimya
Fizik
Coğrafya
Matematik
Biyoloji
Ormancılık
Ziraat
Bahçe Bitkileri
Ziraat ve Gıda Ürünleri Teknolojisi

Doğal Bilimler Master Derecesi;
Biyolojik Bilimler
Coğrafi Bilimler
Kimya Bilimleri
Fizik Bilimleri
Matematik Bilimleri

Ziraat Fakültesi Master Derecesi;
Bitki Koruma
Yiyecek İçecek Kalite Kontrolü
Ziraat
Hayvansal Ürünler Teknolojisi
Üzüm Yetiştiriciliği
Meyve Yetiştiriciliği
Çiçek ve Bitkilerin Üretimi, Uygulaması
Sürdürülebilir Arazi Yöntemi
Bitkisel Gıda Teknolojisi
Ziraat ve Gıda Ürünleri Endüstrisinde İktisat
Evcil Hayvan Beslenmesi
Korunmuş Sahada Sebze Üretimi

Ormancılık Fakültesi Master Derecesi;
Orman Koruma
Orman Kullanımı
Orman Ekolojisi
Orman Ulaştırma
Ormancılık İktisat ve Organizasyonu
Avcılık

GÜZEL SANATLAR
Lisans Derecesi;
Grafik
Grafik Tasarım
Resim Sanatı
Drama
Heykelcilik
Yayımcılık(Redaksiyon)
Solo Şarkıcılık
Ürün Tasarımı
Orkestra Yönetimi
Çeşitli Müzik Enstrümanlarının Çalışması

Güzel Sanatlar Master Derecesi;
Grafik
Grafik Tasarım
Resim Sanatı
Ürün Tasarımı
Heykelcilik

Müzik Akademisi Master Derecesi;
Solo Şarkıcılık
Kompozisyon
Orkestra Yönetimi
Çeşitli Müzik Enstrümanları

Ulusal Üniversite Kütüphanesi
1945 yılında kurulan kütüphanede, 400 bin kütüphane birimi bulunmaktadır.
Klinik Üniversite Merkezi
1894 yılında il hastanesi olarak kurulmuştur ve 45 farklı organizasyon birimi mevcuttur.
Öğrenci Birliği
1998 yılında Saraybosna Üniversitesi öğrenci derneklerinin bir uzantısı olarak kurulmuştur.

Saraybosna Üniversitesi

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!